1. Neden Namaz Kılamıyorum

  20 Şubat 2018 Salı

  namaz ile ilgili görsel sonucu


  Namaz, dinimizin en önemli ibadetlerinden biridir. Peygamberimize Miraçta verilen bir hediyedir namaz. Tüm ilahi dinlerde namaz ibadeti farklı şekillerde olmuştur. Fakat bizim dinimiz olan İslam’da ise namaz dinin direğidir hadisiyle ne kadar önemli bir yere sahip olduğu aşikârdır.
  Namaz ibadeti günümüzde insanların en çok sorun yaşadığı ibadetlerin başında geliyor desek yanlış söylemiş olmayız galiba. Çünkü en küçük yaştaki Müslüman kardeşlerimizden tutun en büyüğümüze kadar namaz kılmakta zorluk çekiyoruz. Şeytanın vesvesesinden, nefsimizin kandırmacasından kurtulup namaz ibadetimizi yerine getirebilmekte çok zorlanıyoruz.


  Sabahları sıcacık yatağımızdan kalkıp abdest alıp, ikisi Peygamberimizin sünneti olan ve ikisi de Allah’ın emri olan dört rekâtlık namazı kılmak hele de huşu içinde kılmakta zorluk çekiyoruz.
  Öğlen olduğunda yemek yemeyi, üzerine de çay içmeyi unutmuyoruz, ikindi vaktinde o günün iş bakımından en yoğun vaktinde ikindi namazını kılmaya fırsat bulamıyoruz.
  Akşam oluyor akşam vaktinde ise akşam yemeğini yiyoruz bütün yorgunluk üzerimize çöküyor ve ne namaz aklımıza geliyor nede ezan kulağımıza geliyor. Gelse dahi şeytan ve nefis araya girince hepsini unutuyoruz.

  Yatsı oluyor adı üstünde ya yatsı yani yatma vakti. İnsanı bir uyku bastırıyor gözünü açamaz hale geliyor. Birazdan kılarım az sonra abdest alırım yatarken bakarım derken yatağa giriyor ve az dinleneyim kılarım az gözümü kapatayım derken uyuyup kalıyor hain nefis.
  Sabah o güzel seher vaktinde kuş seslerinin çok güzel bir şekilde sesle adeta musiki konseri verdiği, o mis gibi ciğerlerimizi rahatlatan, ferahlatan temiz havayı ve bizi yaratan en merhametli olan Rabbimizi elimizin tersiyle itip uyumaya nefsimizi hantallaştırmaya, nefsimizi kabartmaya çalışıyoruz.

  Bu şekilde hayat tarzı olan insan nasıl hayattan başarı bekleyebilir?
  Nasıl mutlu olmayı bekleyebilir?
  Nasıl bu hayatta gülmeyi bekleyebilir?
  Biz Allah’ın emir ve yasaklarını ne kadar yerine getirebiliyoruz ki Allah’tan da onu bekliyoruz. Yoksa haşa Allah’ın merhameti ve rahmeti yok mu?

  Var tabi ki merhametlilerin en merhametlisi olan Allah’ımız biz insanoğlu ne kadar kötülük yaparsak yapalım ne kadar günah işlersek işleyelim bize merhamet ediyor, bize rahmet ediyor, bizi seviyor…
  Namaza başlarken tekbiri getirip elimizi kulağımıza götürdükten sonra bütün her şeyi elimizin tersiyle ittikten sonra o namazı huşu içinde kılabilmek ne güzel bir hal içinde olmaktır.

  Dua;
  Rabbimiz…!
  Kıldığımız namazlarımızı ve yaptığımız ibadetlerimizi noksanlarıyla kabul eyle.
  Huzuruna arınmış bir kalp ile çıkmayı nasip eyle…

  | İsmail Türkmenoğlu