1. Hayat Hikayem...?

  5 Nisan 2015 Pazar


  http://ismailturkmenoglu.blogspot.com.tr/2014/03/hayat-hikayem.html#more

  HAYAT HİKÂYEM


  Berlin duvarının yıkıldığı, soğuk savaşın bittiği, Rusya’nın Afganistan’dan çekildiği, Ayetullah Humeyni’nin vefat ettiği, Tanju Çolak’ın gol kralı olduğu, Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olduğu 
  seneydi.


  Takvim yaprakları 1989’un Şubat ayını gösterirken yaşanan tüm olaylardan habersiz Akdeniz’in bir ücra köşesinde Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. İlerleyen zamanlarda Berlin duvarından, soğuk savaştan haberi yoktu ama Maraşlılar mahallesinde misket oynamayı, top peşinde koşturmayı hatta yazın köyde pamuk toplayıp ekin biçeceğinden bile iyi haberi vardı.  Biraz büyüdü ve okula başladı. Dervişpaşa İlköğretim okuluna ilk gün dedesiyle birlikte gittiğinde gözyaşlarına engel olamamış. Sonra alışmış. Fakat ilkokul hocası A.A'yı çok sevdiğinden o yüzden ödevlerinin korkarak değil severek yaparmış. Daha sonra kendi mahallelerine Mustafa Konaklı ilköğretim okulu açılmış hatta okulun sıralarını taşımak kendine de nasip olmuş. Bu okuldaki hocası H.D.'yı çok sevdiğinden o yüzden derslerinde başarılı olurmuş. Yaz tatillerinde Kızyusuflu Köyünde dedesinin nenesinin yanında köyde kalır, bazen babasının berber dükkânında çalışırmış.   Sonra bu mahalleden taşınmışlar ve yepyeni bir hayat başlamış. Yeni bir ev, yeni bir mahalle, yeni bir okul, yeni arkadaşlar…
  Dadaloğlu ilköğretim okulunda 5.sınıfa devam etmiş, öğretmeni olan D.D.'yı pek sevmediğinden dersleri de sevememiş ve içine kapanık, çekingen ve çoğu derslerde başarısız olmuş. Sanayide bir işçi olamayacaktı ama ilerde belkide başarılı bir öğretmen olacaktı... :) Ortaokul yıllarına geldiğinde ileride başına neler geleceğinden ve hayattan habersiz ve ergenliğinde verdiği rahatlıktan dolayı babasının annesinin söyledikleri bir kulağından girmiş bir kulağından çıkmış, herhangi bir amaç ve gayesi olmadan yaşamaya devam etmiş. 


  Ortaokul bittiğinde bir yaz günü babasına ben liseyi Osmaniye’de İmam-Hatip lisesinde okumak istiyorum demiş. Okula kayıt yaptırmışlar. İlk başlar evden uzaklaşmanın verdiği üzüntü olsa da çok zorlansa da daha sonra çok alışmış ve yeni yeni arkadaşlar, güzel dostlar edinmeye başlamış. Lise yıllarında sorumluluk sahibi bir birey olmayı, yurt hayatı yaşamayı, kendi ütüsünü kendi yapmayı, kendi söküğünü kendi dikmeyi gibi işleri bile öğrenmiş :) Namaz kıldırmayı, camilerde hutbe vermeyi, konferanslarda sunuculuk yapmayı, musiki korosunda yer almayı, okuldaki bütün yarışmalara ve etkinliklere katılmayı, okulda ve yurtta arkadaşlarına liderlik yapmayı, okulda seçimle okul başkanı olmayı bile başarmıştı.
  İki bin yedi yılı geldiğinde okul bitme zamanı geldiğinde çok üzülmüş sanki kendi ailesinden ayrılıyormuş gibi üzülmüş ve en güzel yıllarının lise yıllarında geçtiğini söylermiş.   Lise yıllarında da ileriye dönük üniversite hayalleri çokmuş fakat önünde katsayı engeli varmış. Sınava girmiş yeterli puanı almış ama alsa da puanı kesilmiş, canı sıkılsa da yapabileceği bir şey yokmuş. Ve büyük bir sevinçle Hatay üniversitenin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nu kazanmış ve ilk üniversite hayatı başlamış.  Güzel günler geçirmiş Hatay’da… Hatay’da "hayatı" öğrenmiş mesala…


  Daha sonra Hatay’da üniversite bitmiş arkadaşları atanmış memur olmuş ama kendinin önündeki en büyük engel olan katsayı kalkmış ve sınavdan aldığı yeterli puanla Kilis 7 Aralık Üniversitesi’ne öğretmenlik okumaya gelmiş. Burada arkadaşlarıyla Genç Gönüllüler Topluluğu’nu kurmuş kendi hallerinde bir şeyler yapmaya çalışmışlar. Kilis’i sevmese de Kilis’i sevecek sebepler yaratmış Allah…
   

  Bir rüzgâra kapılmış gidiyor. Ana babasını ve kardeşlerini çok sever, Hep annesiyle babasının duası üzerindedir. 2014 Temmuz ayında Kpss Öğretmenlik sınavına girdi.
   

  2014 Eylül atamasında 19.09.2014 tarihinde Şanlıurfa ili Akçakale ilçesi İbni Sina İlkokuluna Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak atandı.

  2015 yılında Akçakale Abdülhamid Han İmam Hatip Ortaokulu'na Müdür Vekili olarak görevlendirildi.

  2016 yaz döneminde Akçakale Hatice Kübra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne Müdür Vekili olarak görevlendirildi.


  2017 yılı Haziran ayında İller Arası ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme İle Osmaniye İli Hasanbeyli İlçesi Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu'na tayini çıktı.

  Halen Osmaniye İli Hasanbeyli İlçesi Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu'nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.

  İsmail Türkmenoğlu; Hakkımda ne olacaksa “Hayırlısı Olsun” der...