1. Âlemlerin Sultanı (S.A.V)

  14 Nisan 2006 Cuma

  http://www.muhammed.gen.tr/wp-content/uploads/2013/03/kalp-ve-ibadet-480x330.jpg
  Peygamberimiz dünyaya gelmeden öncede Peygamberimizden önce gelen kitaplarda da peygamberimizin geleceği haber veriyorlardı. Ve Rebiül-evvel ayının on ikinci günü Pazartesi sabahının ilk ışıklarıyla dünyada bir farklılaşma bir değişiklikler olmaya başladı. Pazartesi sabahıyla Kisra Saray’ının surları yıkılmış. Kâbe’deki putlar kırılmıştı.
  Dünya farklılaşmıştı, Mekke farklılaştı, Mekke’nin bütün kâhinleri, bütün Yahudileri senin geleceğini tüm insanlara haber veriyorlardı. Herkes dört gözle seni bekliyordu. Sonra nur topu gibi bir çocuk geldi dünyaya sen geldin ya Resulallah!!!  Eğer sen olmasaydın. Allah yeryüzüne insanları yaratmayacaktı. Sen geldin yeryüzüne kan davası, hırsızlık, şirk, kötülük, zulüm, kalkacaktı.  Sen geldin yeryüzüne rahmet geldi, bolluk geldi, bereket geldi, huzur geldi.  Sen peygamberliğin ve yaşamın boyunca toplumun huzurunu bozacak şeylere karşı hep mücadele ettin.
  Herkes, tüm Mekke halkı sana güveniyordu. Senin doğru dürüst, güvenilir biri olduğunu biliyorlardı. Onun için sana herkes Muhammed-ül Emin diyorlardı. Yaşın ilerliyordu. 40 yaşına gelmiştin. Peygamberlik geldi. Sana nur dağında önce Mekke’de İslam’ı anlatmaya başlıyorsun. Önce sana, senin hanımın, müminlerin anası H.Z Hatice tereddüt etmeden sana iman etti. Mekke’de müşrikler sana ve senin dinine karşı geliyorlardı. Seni taşlıyorlardı. Sana saldırıyorlardı. Sana sihirbaz, kâhin, şair diyorlardı. Ama sen her şeye rağmen sabrediyordun. Kureyşliler sana karşı çıkıyorlardı. Ama Allah’ın yardımıyla müşriklere karşı galip geldin. Sonra Medine’ye hicret ettin. Çünkü müşrikler senin İslam’ı yaymana engel oluyorlardı. Allah’ın emriyle Medine’ye hicret ettin.
  Medine halkı seni dört gözle bekliyorlardı. Medineliler seni seve seve karşıladı. Sen Medine’ye geldin.
  Medine’ye nur geldi huzur geldi. Medine İslam’ın nurunun yayılacağı en müsait yer haline geldi. Allah Medine’ yi İslâm’ın güneşinin parlaması için ve tüm dünyayı aydınlatması için hazırlamıştı ve İslam Medine ufuklarında da doğdu ve tüm cihanı aydınlattı sen ilk İslâm’ı tebliğe başladığında dört kişiydiniz. Ama daha sonra onlarca yüzlerce binlerce kişiye yükseldiniz. İslâm’ın nuru tüm dünyayı sarmıştı. Ve böylece dünyada küfür, şirk, kötülük, haksızlık kalmamıştı.
  Yaşın gittikçe ilerliyor, hastalıkların artıyordu. Görevini tamamlamıştın. Ve böylece dünyada küfür, şirk, kötülük, haksızlık kalmamıştı.
  Yaşın gittikçe ilerliyor, hastalıkların artıyordu. Görevini tamamlamıştın. Hicretin 10. senesinde hac niyetiyle Mekke’ye gitmeye karar vermiştin. Sonra bunu halka ilan ettin. Böylece tüm Müslümanlar bölük, bölük Mekke’ye doğru yol aldılar. Ve burada toplandılar. Sonrada veda haccını yaptın. Ardından veda hutbeni okudun bütün Müslümanların kardeş olduğunu söyledin. Üstünlüğün takvada olduğunu söyledin. Daha sonrada Müslümanlara “BUGÜN SİZİN DİNİNİZİ TAMAMLADIM VE SİZE DİN OLARAK İSLAMI BEGENDİM VE SEÇTİM” dedin ve sonra Peygamberlerin sonuncusu kâinatın sultanı bu dünyadan göçeceğine ve Allah’ına kavuşacağına işaretti. Ve sonunda da böyle oldu peygamberimiz sevgilisine kavuştu.
                                                      
   İsmail TÜRKMENOĞLU
  Osmaniye Anadolu İmam-Hatip Lisesi
  14.04.2006